RSS Feed

Jak si vybrat správné zařízení

K výběru použijte nejprve webové stránky

Většina Montessori center nebo školek má své vlastní webové stránky. Ty však neprozradí kvalitu  Montessori centra. Webové stránky jsou důležité zejména proto, abyste se seznámili s programem výuky v centru. Pokud se vám zalíbí program některého z center, jděte se do něj podívat. Využijte možnosti dnů otevřených dveří a vyzkoušejte si úvodní hodinu v centru zdarma nebo si domluvte individuální návštěvu. 

Jak má Montessori centrum vypadat

V Montessori centru se Vám musí v první řadě líbit.

Prostředí centra má působit čistě a příjemně. Vše je přizpůsobeno výšce dítěte - police jsou tak vysoké, aby dítě dosáhlo na všechny pomůcky bez problémů. Pokud si s nimi dítě právě nehraje, pomůcky jsou vyrovnané v policích. Vychovatelka je klidná, trpělivá a důsledná. Nestojí v centru pozornosti, ale pokud možno je taktním průvodcem dítěte, které si samo hledá aktivity, jež ho zaujmou.

V centru, které již nějaký měsíc funguje, hovoří děti klidně, mají respekt k práci a prostoru ostatních dětí a věnují se buď samostatně nebo ve skupince nějaké aktivitě nebo odpočívají a v klidu vstřebávají právě získané informace. Chování dětí je také známkou Montessori centra, ale každý má své lepší a horší dny, takže zejména po prázdninách, kdy se děti dostávají zpět do rytmu centra, je třeba na tento fakt brát ohled.

Výběr vašeho centra

Zeptejte se na to, co Vás zajímá, včetně vzdělání vychovatelky Vašeho dítěte. Existují různé kurzy Montessori výchovy od víkendových seminářů pro rodiče a zájemce, přes národní diplomy až po diplomy uznávané po celém světě. Kurzy se liší délkou konání a detailností prezentací, požadavky na vlastní práci s pomůckami a na praxi s dětmi. Vzdělání a praxe nabízejí větší možnosti a perspektivy pro Vaše dítě, protože pedagog může dítě naučit pouze to, co sám umí. Nelze ovšem paušalizovat, že člověk s menším vzděláním neposkytne Vašemu dítěti stejně dobrou péči jako člověk s mezinárodním diplomem. Informujte se o daném pedagogovi a dejte na svůj vnitřní pocit.

 

© 2010 Montessoridecin.cz všechna práva vyhrazena

Created: Anexis s.r.o. | Designed: Jan Šmucar